Jak wybierać gry odpowiednie do wieku dziecka i nastolatka, chłopiec grający na konsoli
Strefa rodzica młodego gracza

Jak wybierać gry odpowiednie do wieku dziecka i nastolatka

4m
Półka BLACKEYE01 - czarna

Półka BLACKEYE01 - czarna

Cena regularna 249,–
Cena sprzedaży 249,– Cena regularna
Szafka z szufladami w kolorze dębu

Szafka EARTH112 - kolor dębu

Cena regularna 459,–
Cena sprzedaży 459,– Cena regularna
Komoda w kolorze dębu z szufladami i szafką

Komoda EARTH225 - kolor dębu z czarnym dekorem

Cena regularna 829,–
Cena sprzedaży 829,– Cena regularna
Szafka RTV w kolorze betonu z białymi frontami

Szafka RTV MAFFEI141 - kolor betonu z białymi frontami

Cena regularna 477,–
Cena sprzedaży 477,– Cena regularna
Duży regał biały - 15 wnęk

Regał SATELLITE431 - biały

Cena regularna 779,–
Cena sprzedaży 779,– Cena regularna

Jak udało się pewnie wszystkim zauważyć gry wideo cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród nastolatków i dorosłych, ale nawet wśród dzieci. Jak my jako rodzice możemy się do tego przygotować, jak możemy upewnić się, czy gra, w którą gra nasze dziecko, jest odpowiednio przystosowana do jego wieku i najważniejsze, czy miejsce, w którym gra nasze dziecko, jest do tego odpowiednio przygotowane.

Na te wszystkie pytania, znajdziecie odpowiedź w naszym artykule, zapraszamy do lektury!

Na sam początek

Zacznijmy od tego jak wybierać gry odpowiednie do wieku dziecka i nastolatka. Wydaje się nam to bardzo trudne, ale faktycznie takie nie jest. Warto tu zaznaczyć, że w naszym kraju obowiązują oznaczenia systemu PEGI tj. Pan European Game Information. Jest to klasyfikacja, która powstała po to, aby nam rodzicom było łatwiej podejmować świadome decyzje przy wyborze gier wideo dla naszych pociech.

Przejdźmy razem przez te oznaczenia

  • PEGI 3 - odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych
  • PEGI 7 - odpowiedni dla małych dzieci
  • PEGI 12 - odpowiedni dla dzieci powyżej 12 roku życia
  • PEG 16 - odpowiedni dla dzieci powyżej 16 roku życia
  • PEGI 18 - Tylko dla dorosłych

Są to oczywiście podstawowe oznaczenia jakie możemy spotkać na grach wideo. Istnieją również dodatkowe, które informują na przykład o możliwości zakupów w grze. Na to również warto zwracać uwagę, aby nasza pociecha przypadkowo nie pozbawiła nas wszystkich naszych oszczędności, przecież wiemy jakie są dzieci 😊

Idźmy dalej

Następnym etapem będzie dobór gry odpowiedniej pod zainteresowania Twojego dziecka. Poniżej lista, która może się naprawdę przydać:

  • jeżeli jest fanem piłki nożnej - wybierz symulator piłki nożnej lub grę, w której będzie mógł rozgrywać mecze on-line z kolegami,
  • jeżeli uwielbia podróże - wybierz grę przygodową, dzięki temu pozwiedza wiele ciekawych światów,
  • jeżeli uwielbia sport – wybierz gry konsolowe np. taneczne,
  • jeżeli interesuje się historią - wybierz gry o tematyce średniowiecza, dzięki temu lepiej pozna tą epokę!

Już niedaleko

Przejdźmy dalej przez temat, jak upewnić się, że gra jest adekwatna do wieku naszej pociechy. Kolejnym ruchem jest to, że możemy stanąć jak na prawdziwego rodzica przystało, we framudze drzwi i po prostu popatrzeć na to, co aktualnie dzieje się na ekranie, oczywiście warto pamiętać o tym, że większość gier wideo jest bardzo dynamiczne i nie tylko miejsce gry się zmienia, ale również bohaterowie, którzy występują w grze.

Pro-tip – przy wyborze gry dla Swojego dziecka upewnij się, że już takiej nie ma oraz czy jego komputera na pewno da sobie z nią radę. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o Twoich planach, gwarantujemy, że będzie zachwycone, Twoim zainteresowaniem jego hobby. Nikt lepiej Cię nie poprowadzi niż mniejsza wersja Ciebie!

Kolejną możliwością, aby zrozumieć, w co gra nasze dziecko jest po prostu Internet. Wystarczy w wyszukiwarkę wrzucić nazwę gry, a google da nam wszystkie możliwe informacje tj. dla jakiego przedziału wiekowego jest ta gra, na czym polega fabuła, czy są dodatkowe ograniczenia, ze względu na szybko zmieniające się obrazy lub światło dla osób z epilepsją. Nie bójmy się internetu, tam naprawdę jesteśmy w stanie znaleźć wiele rzeczowych i trafnych informacji.

Czy moje dziecko ma tam wygodnie?

Teraz przez chwilę skupmy się na tym, czy miejsce, w którym nasza pociecha oddaje się radośnie w świat gry, jest dla niego odpowiednio przystosowane. Jak jesteśmy przy grach wideo najważniejsze oczywiście jest biurko gamingowe. Powinno być dostosowane do wzrostu naszej pociechy. Dlaczego? Dlatego aby nasze dziecko utrzymywało przez cały czas poprawną postawę ciała i miało dużo wolnego miejsca na nogi.

Oczywiście, jeżeli nasza pociecha woli gry konsolowe, bo my tu nie decydujemy, my tylko wspieramy i próbujemy zrozumieć świat gier, warto przygotować dla niej odpowiednie stanowisko konsolowe, składające się z szafki RTV i wygodnego siedziska!

Kolejnym aspektem jest wygodny fotel. Tu nie wspomnimy o wyglądzie, bo jeżeli chodzi o design, jest ich naprawdę dużo na rynku. Ma on być wygodny i podpierać najważniejszy odcinek kręgosłupa, jakim jest odcinek lędźwiowy.

Dodatkowe półki i szafki

Ile razy nasza pociecha przyniosła nam laurkę a my dumnie wieszaliśmy ją na lodówce lub stawialiśmy na szafce w salonie? No właśnie, było ich naprawdę dużo i mamy je po dziś dzień. Naszym zdaniem, żeby wiedzieć w co gra nasze dziecko, warto zainwestować w półkę lub regał na którym będą widoczne na pierwszy rzut oka gry naszej pociechy. Oczywiste jest, że maluszki w wieku od 7 do 10 lat pochwalą się jaką grę pożyczył im kolega, ale nie liczmy na to przy nastolatku 😉 .

Na zakończenie

Podsumujmy wszystkie odpowiedzi na pytanie jak wybierać odpowiednie gry odpowiednie do wieku dziecka i nastolatka, nie jest to wcale takie trudne. Najważniejszym w tym wszystkim jest to, abyśmy mieli wgląd w to, w co gra nasza pociecha. Pamiętajmy o tym, że gry mają bardzo dobry wpływ na rozwój psychoruchowy naszego dziecka, plus wzbogaca jego słownictwo, jeżeli gra jest w języku angielskim pociecha samodzielnie, daje sobie dodatkowe korepetycje językowe.